Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Kultúra
2011-05-11 12:24:00

A Szentatya nem számítógépezik

Magyar résztvevő a vatikáni bloggertalálkozón

A Vatikán halad a korral: a hónap elején nemzetközi bloggertalálkozót szerveztek. Érszegi Márk Aurél, az egyetlen magyar résztvevő beszámolója.

Nem katolikus bloggertalálkozóról volt szó: a május 2-án a Kultúra Pápai Tanácsa és a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsa által szervezett konferencia mindenki számára nyitott volt. Mégis, érthető módon a megjelentek többsége katolikus volt, és blogja is valamilyen módon kapcsolódik az egyház életéhez. A 150 fősre tervezett találkozóra 750-nél is többen jelentkeztek, ezért a helyek egy részét sorsolással töltötték be, de igyekeztek minél reprezentatívabbá tenni a résztvevői kört műfaj és nemzeti hovatartozás szempontjából is.

A blog korunk egyik leghatékonyabb kommunikációs eszköze és műfaja. Amint arra az egyik legnevesebb amerikai katolikus blogíró – a találkozó egyik előadója, Rocco Palmo (a tekintélyes amerikai Whispers in the Loggia blog írója) – rámutatott: a mostani vatikáni találkozó részvevői között megtalálhatók voltak az egyház leghatékonyabb kommunikátorai is. A katolikus blogírók ugyanis sokszor elősegítik a Katolikus Egyház tanításának terjesztését, megértését, vagy éppen híreket, háttérmagyarázatokat szolgáltatnak. Olyanokat is, amelyek a hivatalos, azaz intézményes egyházi sajtóban nem jelennek meg – nem feltétlenül mert fél tőlük az Egyház, hanem mert más műfajról van szó.

De a katolikus blogírók az Egyházon belüli közvélemény alakításának is fontos szereplői lehetnek, mivel képesek hangot adni „az egyszerű hívek” gondolatainak, elvárásainak, véleményének. A szentszéki szóvivő, Federico Lombardi atya éppen ez utóbbival kapcsolatban jegyezte meg, hogy a II. Vatikáni Zsinat is fontosnak nevezte a katolikus közvélemény alakítását, és elmondta azt is, hogy mekkora segítséget jelentenek számára bizonyos blogok, így ő is jobban „képben van”.

Lombardi atya megerősítette, hogy Szentatyánk ugyan nem használ számítógépet, s nem is fog blogolni (neki más eszközökkel kell teljesítenie küldetését), nyitott minden a kommunikációval kapcsolatos kezdeményezés iránt. Ez is bátorította az illetékes szentszéki hivatalokat a közelmúltban elindított számos kezdeményezésre: hogy jelen legyenek a You Tube-on, a Facebook-on, használják a Twittert, a vatikáni események élő internetes közvetítését, vagy éppen SMS-eket küldjenek az ifjúsági világnap résztvevőinek.  


Riadóztató blogok

Emlékezetes, hogy amikor 2009-ben a holokauszt-tagadó Williamson püspök kapcsán kitört a botrány, a Szentatya külön levélben fordult a világ püspökeihez, amiben az internet fontosságát is elismerte: „Tájékoztattak arról, hogy az interneten elérhető információk figyelése lehetővé tette volna, hogy időben észleljük a problémát. Tanulság számomra, hogy a jövőben a Szentszék nagyobb figyelmet kell, hogy szenteljen ezekre a hírforrásokra.” A mostani vatikáni blogtalálkozó többek között ennek a pápai szándéknak kívánt eleget tenni: a pápa ma már nemcsak a nunciusokon keresztül jut információkhoz a helyi egyházak életéről, hanem az interneten keresztül is, többek között a katolikus bloggerek jóvoltából.

Az első, Rocco Palmo vezette panel a katolikus blogoszféra különböző tapasztalatairól szólt spanyol, francia, olasz, holland és amerikai felszólalókkal. A második panel a Vatikán intézményeinek adott megszólalási lehetőséget: Federico Lombardi atya az egyházon belüli közvélemény fontosságáról beszélt, aminek kialakításához a bloggerek is hozzájárulnak.

A Vatikáni Blog Meeting az első volt ebben a műfajban, de a szervezők ígérik, ez csupán a kezdete volt egy remélhetőleg kiépülő folyamatos párbeszédnek. Örömömre szolgált, hogy személyemben Magyarország, a magyar nyelvterület blogoszférája is jelen lehetett a találkozón. És külön is köszönöm a meghívást a Kultúra Pápai Tanácsának. Blogom, a Vatikáni Figyelő immár öt éve azért működik – időm és energiám függvényében rendszeresen – hogy segítségére legyen azoknak, akik magyar nyelven kívánnak még többet megtudni a pápáról és a Szentszékről.


Érszegi Márk Aurél

http://vatikanifigyelo.freeblog.hu/
http://www.radiovaticana.org/ung/Articolo.asp?c=484276

 

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.