Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Kultúra
2011-04-13 09:04:00

Múzeumba kerül

Hálaadó istentisztelet egy lopott műtárgyért

Hálaadó istentiszteletet tartanak vasárnap a siófoki református templomban abból az alkalomból, hogy a Tengődről két éve ellopott értékes úrasztali kelyhet visszakapta a gyülekezet.

Csaknem két évvel ezelőtt, 2009. július elsején törtek be a Somogy megyei Tengőd református parókiájára, ahonnan három ezüstből készült úrvacsorai kelyhet loptak el (nyitóképünkön a templom). A műtárgyak egyike volt a végül előkerült, ritkaságnak számító, 18. századból való barokk kehely. Az ellopott kegytárgyak közül a legértékesebb darab került elő – mondta a már a virágvasárnapi hálaadásra készülő Nagy Csaba esperes az MTI-nek. Hozzátette: maguk sem tudták, hogy a kehely ilyen értékes, ám most, hogy tisztában vannak az értékével, nem is merik magunknál tartani.

A gyülekezet lelkésze tett is lépéseket, hogy a kehely biztonságos helyre kerüljön. Elmondta, hogy miután ünnepélyes keretek között bemutatják a gyülekezetnek a megkerült kegytárgyat, a pápai múzeumba viszik, ahol biztonságos körülmények között kiállítják. Az esperes úgy vélekedett: jobb helyen lesz ott a tárgy, nem szeretnék megkockáztatni, hogy még egyszer ellopják.

Azt, hogy miért Siófokon és nem Tengődön tartják a hálaadást, Nagy Csaba azzal indokolta: szeretné minél nagyobb nyilvánosság előtt bemutatni a kelyhet. A 32 tagú tengődi gyülekezet mellett a siófoki istentiszteleten még tízszer annyian lesznek a várakozások szerint. Az eseményen ott lesznek a kegytárgy visszaszerzésében nagy szerepet játszott Kulturális Örökségvédelmi Hivatal vezetői is.

Buzinkay Péter, a KÖH Műtárgyfelügyeleti Irodájának vezetője az MTI-hez eljuttatott összegzésében arról számolt be, hogy annak idején a hírekből szereztek tudomást a lopásról, amelyet hónapokig tartó levélváltás követett a rendőrséggel. 2010 tavaszán végül sikerült beszerezni az ellopott tárgyak és az ügy adatait, mindezt feldolgozták és rögzítették a lopott műtárgyak nyilvántartásában.

Szerencsére a legértékesebb barokk kehelynél is rendelkezésre álltak régebbi leírások és fénykép is, ami alapján még az is tudható volt, hogy a 25 centiméter magas, mívesen elkészített, aranyozott ezüst kelyhen vésett felirat hirdette, hogy az „A Tengődi Szent Eklésiájé". A tavaszi árverési katalógusok ellenőrzésekor – 2010 májusában –  az egyik pesti aukciósház katalógusában azután sikerült is a „dél-német rokokó misekehely" fényképe és leírása alapján az ellopott úrasztali kelyhet beazonosítani, a műtárgyat a rendőrség lefoglalta.

A kehely nem egyedi, de ritkaságnak számít – mondta az irodavezető az MTI érdeklődésére. Az árverésen majd félmillió forint volt a kikiáltási ára. Arra a kérdésre, hogy miért csak most, egy évvel a megtalálása után került vissza a tengődi gyülekezethez, Buzinkay Péter azt mondta: a rendőrségi lefoglalás után még ennyi idő kellett ahhoz, hogy a tanúvallomások, igazságügyi szakértői vélemények alapján minden kétséget kizáróan megállapítsák, hogy az árverésen eladásra kínált kehely azonos a Tengődről ellopott úrasztali kehellyel.

mti

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.