Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2011-05-09 17:02:00

Kína felelős a higanyszennyzések feléért

Aggasztóan magas az Északi-sarkvidék higanyszennyezettsége

Az Északi-sarkvidék jegesmedvéit, bálnáit és fókáit, valamint az ezekre vadászó és húsukat fogyasztó helyi közösségeket is veszélyezteti a térség egyre aggasztóbb mértékű higanyszennyezése - figyelmeztetnek kutatók.

A globális higanykibocsátás a 2005-ös szinthez képest 25 százalékkal nőhet 2020-ig, ha nem történnek lépések a korlátozására. A növekedéshez hozzájárulhat a klímaváltozás következtében a permafrosztból kiolvadó higanymennyiség is – figyelmeztet a nyolc arktiszi területtel rendelkező ország által felállított tudományos testület, az Északi-sarkvidéki Megfigyelő és Értékelő Program (AMAP) jelentése.

A szerzők szerint bár egyes környező területek, így Európa, Észak-Amerika és Oroszország, csökkentették higanyszennyezésüket, néhány faj egyedeinek testében továbbra is növekvő higanyszintet mutattak ki az arktiszi régió nagy részén. Más országokban, különösen Kínában nő a higanykibocsátás, jelenleg Kína az első számú szennyező, a teljes szennyezés közel feléért felelős – olvasható az Arctic Pollution 2011 című tanulmányban, mely több száz korábbi publikáció eredményeit összegzi. 


A higanyszennyezés jelentősen érinti a sok halat evő a gázlómadarakat  is

A Jeges-tengerben évente mintegy száz tonna, emberi tevékenységből: széntüzelésű erőművekből, települési fűtőrendszerekből, szemétégetőkből és bányászatból származó higany halmozódik fel. A legmodernebb technológiát alkalmazva a globális kibocsátás 60 százalékkal, a Jeges-tenger szennyezése 20 százalékkal lenne csökkenthető 2020-ig.

A jelentés egy jogilag kötő erejű globális egyezmény megkötését sürgeti a higanyszennyezés korlátozására. Az egyezményről jelenleg folynak a tárgyalások az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának (U.N. Environment Fund) égisze alatt.
 

Rásegít az olvadás is

Egy másik, napokban megjelent elemzés szerint az északi-sarkvidéki jég gyors olvadásának következtében az évszázad végéig akár 1,6 méterrel is megemelkedhet a tengerszint az 1990-es bázisértékhez képest. Az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Bizottsága (IPCC) legutóbbi - 2007-es - átfogó jelentésében még azt vetítette előre, hogy a világ tengerei 18 és 59 centiméter közötti léptékben emelkedhetnek 2100-ig. Mindkét jelentést átadják az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada, Svédország, Norvégia, Dánia, Finnország és Izland külügyminisztereinek az Arktiszi Tanács jövő heti ülésén.

Indiában milliók életét veszélyezteti a higanyszennyezés

Kína után India a higany legnagyobb felhasználója a világon, és e mérgező anyag milliók életét veszélyezteti, a hulladék gondatlan kezelése miatt. A delhii Toxics Link környezetvédő csoport szerint a folyékony fém forgalmazását a fejlett országokban szigorúan szabályozzák, mivel az erősen mérgező, agy és idegrendszeri károsodásokat okozhat egyebek között. Indiában azonban aggodalomra ad okot, hogy a higany kereskedése, felhasználása és visszaforgatása megoldatlan, szabályozatlan, így "milliók vannak kitéve a mérgezési veszélynek".  India az elmúlt nyolc évben a becslések szerint mintegy 2290 tonna higanyt importált és használt fel az iparban hőmérőkhöz, elemekhez, fluoreszkáló lámpákhoz. Az iskolákba, kórházakba kerülő eszközöket egyszerűen a szemétbe dobják az emberek, ami jelentős veszélyt hordoz magában.

 

-nemesi-

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére

További cikkek Kína
  • Szisztematikusan írtják a nőket Kínában
  • Kína: gyülekezeti ház falára feszítették fel a hívőket
  • Valóban emberrablás történt?
  • Vitték az iPhone-t, mint a cukrot
  • Tízezer milliárd dollár
  • Kínai tudósok szerint nem jó a zárt tér
  • Sárkány éve: szeméttömeg és szelleműzés
  • Ma a világ egyhatoda ünnepel
  • Kevés a kínai
  • Halál jár csalásért Kínában

  • A hét java

    © mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.