Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Tudomány
2011-05-31 19:19:00

Történelmi csúcson a széndioxid kibocsátás

Beláthatatlan ökokatasztrófa fenyeget

Megdöbbentő statisztikát közölt a napokban a Nemzetközi Energiaügynökség. Tavaly soha nem látott mértékben nőtt a széndioxid kibocsátás. Ha nem szorítja vissza a világgazdaság az emissziót, végzetes ökokatasztrófa várható.

Lehetetlen lesz a különböző kormánymegállapodásokban rögzített két Celzius fok alatt tartani a globális felmelegedést – állítja Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető közgazdásza. Birol mindezt az IEA friss, egyelőre nem hivatalos jelentésére alapozza, amely kimutatta, tavaly 1,6 gigatonnával nőtt a világ széndioxid kibocsátása. 2010-ben 30,6 gigatonna volt a széndioxid összemissziója, a hivatalos mérések kezdete óta ez a legnagyobb széndioxid mennyiség, amely a légkörbe került, ez a mennyiség ugyanis 5 százalékkal meghaladja a korábbi csúcsév, 2008 statisztikáját.

Nemcsak a gazdaság, az időjárás is veszélyben – állítja az IEA. A nemzetközi szervezet számításai szerint 2020-ra a szén-, olaj- és földgázkitermeléssel kapcsolatos széndioxid emisszió nem léphetné túl az évi 32 gigatonnát, azonban, ha a tavalyihoz hasonló mértékben nő a károsanyagkibocsátás, akkor már idén elérhetjük azt a kritikus határt, amely mellett lehetetlen kordában tartani a globális felmelegedést.

Az IEA már tavaly vészharangokat kongatott, mondván, 2009-ben ugyan csökkent az ipari emisszió, részben a világválságnak köszönhetően, de még a válság sem korlátozta a széndioxid kibocsátást a nemzetközi egyezményekben elvárt mértékben. A tavalyi jelentésből kiderül, hogy míg Japán, Németország és Nagy-Britannia sikerrel szorította vissza az ipari emissziót, a fejlődő gazdaságokban, kiváltképp Kínában és Indiában átlag 6-8 százalékkal nő a kibocsátás évente.

Ilyen mutatókkal lehetetlen tartani a 2010-ben, Cancunban tartott klímacsúcs megállapodását, miszerint a globális felmelegedés mértéke nem haladhatja meg a 2 Celsius fokot. A cancúni megállapodás a Kiotói jegyzőkönyvet ratifikált államoknak előírja, hogy 2020-ig 25 és 40 százalék között csökkentsék károsanyag-emissziójukat az általánosan elfogadott 1990-es bázisévhez viszonyítva. A cancúni csúcs ugyancsak kilátásba helyezte egy új klímaegyezmény elfogadását is.

Birol szerint a legújabb felmérés megsürgeti az új egyezmény elfogadását. “Ügyes, gyors és határozott döntések hiányában szinte lehetetlen lesz tartani a Cancúnban elfogadott célkitűzéseket” – mondta a szakember.


BBC/mi

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére

További cikkek Világvége
  • Nincs is olyan messze a világvége?
  • A világvége tíz forgatókönyve
  • Katasztrófafővárost építene Japán
  • Képek: A tetoválás, amiért halál jár
  • A „megváltási program befejeződött”: világvége október 21-én?
  • A keresztényszociálisok kívül tudnák a „latrokat”
  • Világméretű feszültséget okoz a vízválság
  • Agymosással vádolják a tiszteletest
  • Új világválság jön: a Világkereskedelmi Szervezet a kormányokat okolja
  • Túléljük a válságot? A jövőkutatás professzorát kérdeztük

  • A hét java

    © mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.