Vans napszemüvegek
Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Társadalom
2011-05-05 09:35:00

Az ombudsman a jogbiztonság követelményét látja sérülni a lomtalanítás elmaradásában

Elrejtjük a fővárosi szemetet az Unió elől

EU elnökség kapcsán megvalósuló programok zavartalan lebonyolítása miatt a főváros belső kerületeiben elmarad a tavaszi lomtalanítás. Vidéken sok helyen pénz nincs rá, van, ahol a temetői konténert jelölték ki a célra.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Zrt.) a lomtalanítás menetét azért változtatta meg, hogy az EU soros elnökség kapcsán megvalósuló programokat, eseményeket, valamint a delegációk útvonalát ne zavarják a kihelyezett lomok. A cég a hatóságokkal egyeztetve változtatta meg a lomtalanítás menetrendjét, ami azt jelenti, hogy a belvárosban és a budai kerületekben is el fogja végezni az FKF Zrt. a munkát, mindössze az időpont módosult. Idén nem tavasszal hanem ősszel kerül sor a lomok begyűjtésére Budapest fent nevezett részein.

A lomtalanítási tilalom csak az V., a XIII., a VII. és a VI. kerületet érinti. A szempont az, hogy azokon a helyeken ne rakják ki a lomot, ahol elhaladhatnak és mozoghatnak az EU-s küldöttségek.


A lomtalanítás nem gesztus

Nem volt pénz a lomtalanításra egy vidéki településen, ezért az önkormányzat arra biztatta a lakosokat, hogy vigyék a nagyméretű hulladékot a temetői konténerbe, vagy darabolják fel és dobják a kukába a lomjaikat.

A hatályos és egyértelmű jogszabályi előírások szerint a nagy darabos hulladék begyűjtéséről az önkormányzat évente legalább egy alkalommal köteles gondoskodni. Ám mert ez nem történt meg, egy panaszos az állampolgári jogok biztosához fordult. A település jegyzője azt közölte, hogy a lomtalanítás anyagi források hiányában maradt el, a lakosok a lomokat akár a háztartási hulladékkal együtt, összedarabolva a hulladékgyűjtő edényekben, vagy akár a köztemetőnél álló konténerben is elhelyezhetik.

Szabó Máté ombudsman a jogbiztonság követelményét látja sérülni a lomtalanítás elmaradásában. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hangsúlyozta, hogy a lomtalanítás nem fakultatív feladat, ez a tevékenység a hulladékszállítási közszolgáltatási tevékenység kötelezően előírt elemei között, jogszabályban meghatározott módon szerepel és az a célja, hogy a háztartási hulladékkal együtt méreténél, jellegénél, illetve mennyiségénél fogva nem kezelhető hulladékokat ellenőrzött módon gyűjtsék be. Így például csökkenthető annak az esélye, hogy az ingatlantulajdonosok a feleslegessé vált hulladékot szabálytalanul, esetleg környezetet veszélyeztető módon helyezik el – mutatott rá Szabó Máté. A konkrét esettel összefüggésben kiemelte, hogy az érintett település közelében található a Duna-Ipoly Nemzeti Park és az Ipoly folyó is.

Az ombudsman szerint nem értelmezhető a lomtalanítás elmaradásnak indokaként az önkormányzat által megjelölt forráshiány. A költség ugyanis a hulladékgazdálkodás egyik elve, a szennyező fizet elv alapján az ingatlantulajdonosokat terheli. Az ombudsman azt is megállapította, hogy a konkrét esetben a közszolgáltató és az önkormányzat között létrejött szolgáltatási szerződés nem felel meg a jogszabályi előírásoknak, mivel nem teszi a közszolgáltatás kötelező részévé a lomtalanítás – önkormányzati szempontból – ingyenes megszervezését, ehelyett azt külön, az önkormányzattal fizettetné ki.

Szabó Máté felkérte a település polgármesterét és jegyzőjét, hogy gondoskodjanak a jogszabályoknak megfelelő közszolgáltatási szerződés kidolgozásáról, intézkedjenek a mulasztás pótlásáról a közszolgáltatás megszervezésével kapcsolatos valamennyi jogszabályi kötelezettség maradéktalan teljesülése érdekében.

A Vidékfejlesztési Minisztérium megfontolásra érdemesnek tartja Szabó Máté ombudsmannak a hulladékszállítás szabályozásával kapcsolatos javaslataik – közölte az Országgyűlési Biztos Hivatala szerdán az MTI-vel. A közlemény szerint az állampolgári jogok országgyűlési biztosa megállapította: a hulladékgazdálkodás törvényi szabályozása ma még több kérdésben is lehetőséget ad az eltérő önkormányzati gyakorlatra, ami csorbítja a jogbiztonságot, és közvetve az egészséges környezethez való jogot is.

 

(mindennapi/mti)

 

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.