Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2011-10-31 12:20:00

Európa fél Kína hatalmától

Miközben az európai unió illetékesei Kínától várnak pénzügyi támogatást az euroövezeti mentőalap megerősítéséhez, erősödnek a félelmek is az ázsiai „óriás” politikai befolyásának esetleges növekedése miatt.

Erre utalt a Der Spiegel internetes kiadása által hétfőn ismertetett nyilatkozatban Hans-Peter Keitel, az egyik legtekintélyesebb német gazdasági szervezet, a német gyáriparos-szövetség (BDI) elnöke. Keitel óvott attól, hogy a támogatás fejében Kínának bármilyen politikai engedményt tegyenek. Súlyos hiba lenne, ha az euroövezet stabilizálása azáltal erősödne, hogy ezzel párhuzamosan növekszik a kívülről való politikai befolyás is. Az elnök hangsúlyozta, hogy Európának kell annyi politikai öntudattal rendelkeznie, hogy önerőből törekedjen a válságból való kilábalásra.

Az Európai Unió állam- és kormányfői a múlt héten állapodtak meg az adósságválság megoldását célzó erőfeszítésekről és ezek kapcsán arról, hogy az euroövezeti mentőcsomag, az EFSF forrásait egy külső támogatási alap létrehozásával kívánják növelni. A szóban forgó alaphoz már meg is kezdődött az „önkéntesek” toborzása, és az első helyen Kína áll. Ebből a célból az elmúlt hét végén Pekingben folytatott tárgyalásokat, Klaus Regling, az EFSF-mentőalap igazgatója. Nicolas Sarkozy francia elnök pedig bejelentette, hogy ugyancsak ennek érdekében közvetlen kapcsolatfelvételre készül Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfővel.

Az említett félelmeket igyekezett csillapítani Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euroövezeti országok csoportjának nem hivatalos vezetője. Az ARD német közszolgálati televíziónak nyilatkozva Juncker annak a nézetnek adott hangot, hogy az általa szuperhatalomnak nevezett Kína közreműködése egyáltalán nem szükséges. Ha pedig arra mégis sor kerülne, az EU semmifajta politikai ellenszolgáltatásra nem hajlandó – fogalmazott a luxemburgi kormányfő. Juncker úgy vélte, hogy az euroövezet külső segítség nélkül is képes lesz úrrá lenni a válságon. Hozzátette ugyanakkor, hogy az esetleges kínai közreműködésnek - mint mondta - lenne értelme. Az ázsiai ország ugyanis hatalmas fölöslegeit Európában ruházhatná be - jelentette ki a miniszterelnök, azt állítva, hogy a Kínai Népköztársaság ezért semmilyen politikai ellenszolgáltatást nem remélhet.

 

mti

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.