Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2012-01-11 14:17:00

Erős kritika a Bloombergtől

A La Libre Belgique című belga napilap szerdán az IMF-kölcsön lehetőségéről, a The Wall Street Journal amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE) pedig Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter washingtoni tárgyalásai kapcsán jelentetett meg írást.

A belga lap cikkírója úgy vélte, a magyar kormány álláspontja rugalmasabbá vált az egyes új jogszabályokra vonatkozó aggodalmakkal kapcsolatban. Ez Stéphanie Grofils írása szerint elsősorban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) több milliárd eurós kölcsönébe vetett reménnyel magyarázható.

Az Európai Bizottság szerdai üléséhez igazított cikk szerint Magyarországnak komoly hitelre van szüksége ahhoz, hogy megőrizze pénzpiacra jutási lehetőségeit, miközben a forint árfolyama csökken, a kölcsönfelvételi feltételek pedig romlanak, "az újonnan tett alkotmányos intézkedések keltette aggodalmak" nyomán is, beleértve a központi bank függetlenségének csökkentésére vonatkozókat. Idézte az írás Martonyi János külügyminiszter uniós kollégáihoz és a brüsszeli bizottsághoz írt levelét, amely szerint a kormány készen áll arra, hogy megfontolja az érintett jogszabályok megváltoztatását, amennyiben az Európai Bizottság ezt szükségesnek ítéli.

Külön cikkben, riportjellegű írásban foglalkozott a brüsszeli lap egyes médiaügyekkel is, köztük a Klubrádió frekvenciájának átadásával, illetve Nagy Navarro Balázs televíziós szerkesztő elbocsátásával. A La Libre Belgique Budapestre küldött különtudósítója, Christine Dupré egyebek között azt jegyezte meg: "mintha az óra mutatói fordítva forognának egy olyan országban, amely előfutára volt a kommunizmusból a demokráciába vezető békés átmenetnek".

Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőinek washingtoni tárgyalásairól írva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadásának (WSJE) internetes változata olyan szakértői vélekedést idézett, amely szerint számítani lehet arra, hogy a felek felvázolják a hitelmegállapodás feltételeit. "Erős nemzetközi piaci nyomás alatt, időnként szabadesésben zuhanó fizetőeszközzel, bóvli kategóriába sorolt hitelminősítéssel Magyarország kormánya a jelek szerint növekvő mértékben nyitott a kompromisszumra" - olvasható a beszámolóban, amely a vitatémák közül kiemelte a szerinte a magyar jegybank függetlenségét veszélyeztető törvény ügyét.

Fellegi e heti tárgyalásai nyomán "nagyon-nagyon meglepő lenne, ha nem állnának elő egy szándéklevéllel" - idézte a WSJE Moises Naímot, a Carnegie Alapítvány vezető közgazdászát. Az IMF-kölcsönök hivatalos előfutára a szándéklevél, amely felvázolja azokat a feltételeket, amelyeket az érintett kormány a hitel fejében vállal - fűzte ehhez hozzá magyarázatként a cikk szerzője.

A Bloomberg gazdasági hírügynökség szerkesztőségi cikke szerint hiba volna az Európai Unió részéről csak azt a feltételt szabni Magyarországnak a hitelnyújtáshoz, hogy helyreállítja a Nemzeti Bank függetlenségét, mert ebben az esetben érintetlenül maradnának olyan intézkedések, amelyek legalább annyira riasztóak, mint a jegybank függetlenségének korlátozása.

Magyarország azzal érvel, hogy ezek az intézkedések szuverén ügyei, ami jogilag igaz, de - mint ahogy látható Görögország esetében - a pénzügyi mentőcsomag az önrendelkezés feladását jelenti időnként. A EU és a piacok joggal kérhetnék számon a politika olyan értelmű korrekcióját, amely életképesebbé teszi az országot. Egyértelművé kellene tenni Orbán Viktor magyar kormányfő számára, hogy Európa részének lenni nem csak a legjobb gazdasági gyakorlat elsajátítását, hanem a szabadság- és az emberi jogokkal való azonosulást is jelenti.
 

mti


Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.