Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2011-09-28 13:15:00

A Palesztin Hatóság a békés ellenállás mellett

Nem akarunk újabb intifádát, nem akarunk háborút Izraellel, de ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem fogadja el a palesztin ENSZ-tagsági kérelmet, akkor ez idővel kétségbeesésbe taszíthatja a palesztin népet - mondta a Palesztin Nemzeti Hatóság budapesti nagykövete egy szerdai sajtóbeszélgetésen.

Nem akarunk újabb intifádát, nem akarunk háborút Izraellel, de ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem fogadja el a palesztin ENSZ-tagsági kérelmet, akkor ez idővel kétségbeesésbe taszíthatja a palesztin népet - mondta a Palesztin Nemzeti Hatóság budapesti nagykövete egy szerdai sajtóbeszélgetésen.

"A békés ellenállást választjuk, ennek több módja van" - fogalmazott Ahmed Abdelrazek az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a palesztin államiság elismertetését célzó kezdeményezés hamis illúziókat keltve nem vezethet-e egy újabb palesztin felkeléshez.
A nagykövet azt mondta, a "legszebb forgatókönyv" az lenne, ha az Egyesült Államok nem vétózná meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a palesztin javaslatot, és megtörténne a palesztin államiság teljes elismerése.

Ennek elmaradása viszont idővel kétségbeesésbe taszíthatja a palesztin népet - fogalmazott.
Abdelrazek - aki a Palesztin Állam nagyköveteként, a Palesztin Állam nagykövetsége feliratú pecséttel küldött meghívót a sajtóreggelire - a BT-hez benyújtott kezdeményezést indokolva azt mondta: a palesztinok az utóbbi két évben rájöttek, Izrael nem érdekelt abban, hogy bármilyen megoldás szülessen a palesztin kérdésben. (Mahmúd Abbász palesztin elnök múlt pénteken New Yorkban adta át Ban Ki Munnak, a világszervezet főtitkárának a palesztin ENSZ-tagfelvételi kérelmet.)

A nagykövet meggyőződése szerint Izrael a béketárgyalásokkal csak időt akar nyerni. Ezt támasztja alá szerinte az is, hogy az izraeli kormány a héten további 1100 lakás felépítését hagyta jóvá a megszállt ciszjordániai palesztin területen.

Az arab diplomata úgy értékelte, Barack Obama nem teljesítette, amit ígért. Az amerikai elnök szerinte nem segített abban, hogy igazságos és kiegyensúlyozott megoldás szülessen az izraeli-palesztin viszályban.
"Obama sosem tett valódi lépést annak érdekében, hogy Izrael leállítsa a telepek építését a megszállt területeken" - mondta, s hozzátette, Obamának az ENSZ Közgyűlés 66. ülésszakán elmondott beszéde elmaradt a palesztin várakozásoktól, az amerikai elnök "ellentmondott annak, amiről korábban beszélt".

"Nyomás nehezedik ránk, hogy visszavonjuk kezdeményezésünket a BT-ben" - mondta, az MTI kérdése kapcsán megjegyezve, az Egyesült Államok és több más, köztük európai ország részéről. Azt nem árulta el, mely államok lobbiznak a palesztin ENSZ-tagsági kérelem visszavonása érdekében, utalva arra, hogy intenzív egyeztetések folynak a kérdésben.

A nagykövet elismerte, hogy Palesztina nem egységes, utalva arra, hogy a Gázai övezetet a Hamász irányítja. Azt mondta ugyanakkor, a Palesztin Hatóság nem aggódik a Hamász jövőbeni magatartása miatt. Kifejtette, a Hamász ígéretet tett arra, hogy tiszteletben tartana egy olyan békét Izraellel, amelyet a palesztinok népszavazáson elfogadnának.
A nagykövet kifejezte, Magyarország remélhetőleg megszavazna az ENSZ Közgyűlésében egy palesztin kezdeményezést. Azt mondta, még nem tudni, hogy a palesztinok a BT-hez benyújtott javaslat zátonyra futása esetén mikor fordulnak a Közgyűléshez. Kijelentette ugyanakkor: nem fogják hagyni, hogy a BT hónapokig "tanulmányozza" a palesztin ENSZ-tagfelvételi kérelmet, amelyről szerdán kezdődött vita a testület illetékes szakbizottságában.

A diplomata azt mondta, a magyar kormány nem jelezte neki, hogy megszavazna-e a Közgyűlésben egy palesztin kezdeményezést. A nagykövet véleménye szerint azonban abból, hogy Magyarország elfogadta 1988-ban a palesztinok függetlenségi nyilatkozatát, a nép jogát az önálló állam megteremtésére, ebből az következik, elismeri a palesztin államiságot.
A Palesztin Felszabadítási Szervezet 1975 óta működtet irodát Budapesten; a képviselet 1982-ben diplomáciai rangot kapott és 1988 óta nagykövetségként működik.

 

MTI

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.