Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Hírsor
2012-01-14 18:02:00

„Üvöltést váltanak ki Európában Orbán módszerei”

A Der Tagesspiegel című német liberális lap Magyarország kevéssel az államcsőd előtt címmel közölt összeállítást szombaton.

A szerző, Paul Flückinger megjegyezte: elemzők szerint már január végére beállhat a csődhelyzet, és a fizetésképtelenség veszélye „kanosszajárásra kényszerítette” a budapesti kormányzatot.

A Berliner Zeitung című baloldali lap Budapesti felkelés címmel közölt riportot ellenzéki szerveződésekről. Frank Herold, a lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó munkatársa szerint Orbán Viktor az utóbbi másfél évben „tett egyet-mást, hogy a fiatal demokráciát felváltsák az autoriter struktúrák”. Budapesten egyre nő a harag a miniszterelnök politikája iránt, „az ellenzék azonban még nem egészen tudja maga sem, hogy valójában mit is akar elérni” – vélekedik.

Erhard Busek volt osztrák alkancellár vendégkommentárjára reagált a bécsi magyar nagykövet a Die Presse című konzervatív osztrák lapban. Szalay-Bobrovniczky Vince nagykövet olvasói levelében emlékeztetett arra, hogy Magyarország Ausztria oldalán állt 2000-ben az uniós „szankciók” idején. Arra reagálva, hogy Busek kevesellte az EU fellépését Magyarországgal szemben, a nagykövet azt írta: „tényeket kell letenni az asztalra, a politikai vélemények nem elegendőek”. A magyar demokrácia helyzetét érintő bírálatokra utalva úgy fogalmazott, Busek „csak széles körben elterjedt ostobaságot ismétel”. „Ismételten állítom: az igazságszolgáltatás és a jegybank független Magyarországon, a demokrácia és a sajtószabadság működik” – írta.

A Der Standard című liberális osztrák napilap Fellegi Tamás és Christine Lagarde tárgyalásairól közölt tudósítást. Lagarde a megbeszéléseken világossá tette, hogy a tárgyalások kezdete előtt kézzelfogható lépéseket akar látni. Az eljárás szokatlan, és az IMF és Magyarország közötti rossz viszonnyal magyarázható – írta a lap.

A Sme című szlovák liberális napilap szerint Orbán Viktor kormánya alatt a magyar történészek megpróbálják átírni a magyar történelmet. „A mai politikai garnitúra Magyarországon átgondoltan és nemesebb célokhoz (például az akut gazdasági problémák megoldásához) illő igyekezettel foglalkozik a nemzeti múlt sajátos felépítésével” – írja Roman Holec történelemtanár.

Orbán Viktorról közölt egész oldalas portrét szombati számában a Le Soir című, baloldali liberális irányultságú brüsszeli lap. Az írás címe Európa kalózának, kalandorának („le forban de l'Europe”) minősítette a magyar kormányfőt. A szerző – Pascal Martin – szerint Orbán Viktor, miután Magyarországon megragadta a hatalmat, hozzálátott ahhoz, hogy huszáros eszközökkel megerősítse azt. Módszerei „üvöltést váltanak ki Európában” – írta.

A The Times című vezető brit konzervatív napilap tudósítója, Adam LeBor szombati írása szerint Schmitt Pál köztársasági elnök plágiumügye emlékeztet Karl Theodor zu Guttenberg volt német védelmi miniszter botrányára.

 

MTI

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.