Kik vagyunk? Mit akarunk? Kik állnak mögöttünk? Partnereink Kapcsolat  
A mindennapi.hu portál a tartalmait jelenleg nem frissíti, az eddigi tartalmak továbbra is megtekinthetőek.
Egyház
2010-12-31 06:18:00

Csizma az Úr asztalán?

Dumaszínház a templomban

Dumaszínházas előadással szórakoztatták egy debreceni református gyülekezetben a híveket - és sokkolták a szélesebb közvéleményt. Utánajártunk: a másban is újító közösség rendszeres stand up alkalmakat szervez.

Az elmúlt években hihetetlenül népszerű lett hazánkban is a mintegy fél évszázada az Egyesült Államokban megszületett duma zsáner, a stand up comedy. Mi köze azonban az efféle közönségszórakoztató világnak az egyházhoz? Semmi, vághatnánk rá rögtön, és persze azonmód tévednénk is. Elvégre, miközben a gyülekezeteinkben szellemi és lelki dolgokkal foglalkozunk, mindannyian ismerünk olyan papokat, prédikátorokat, akik rendszeresen vicces történetekkel, humoros példákkal fűszerezik az igehirdetéseiket, és az efféle könnyedebb hangvétel bizony sokszor emészthetőbbé teszi a halálosan komoly üzenetet is.

Humorba csomagolt üzenetek

Igaz, arra eddig még nem sok példa akadt, hogy hivatásos humorgyáros szórakoztasson istentiszteletre egybegyűlt közönséget. Márpedig ez történt a minap, december 19-én délelőtt a debreceni Széchenyi kerti Református Egyházközség István Király téri templomában, ahol – közvetlenül az istentisztelet után – Orosz György humorista lépett fel. Már ha fellépésnek lehet nevezni azt a rendhagyó templomi környezetben lebonyolított dumaszínházas előadást, amit a szerző nyújtott.

„Az ötlet az egyik gyülekezeti presbitertől származik, aki rendszeres hallgatója a debreceni Max Rádiónak, ahol Orosz György humorista az egyik műsorvezető” – magyarázza Jenei Zoltán református lelkipásztor, a debreceni gyülekezet vezetője. A lelkész a mindennapi.hu-nak elmondta, a rádióhallgatásból hamar személyes ismeretség, majd barátság lett, és felmerült, milyen jó lenne, ha a gyülekezet ifjúsága is hallaná Orosz György humorba csomagolt komoly üzeneteit. A vicces műsorvezető ugyanis görög katolikus keresztény, aki hite szerinti értékrendet vall és e szerint is él. Jenei lelkész szerint „humora ízléses, tanító jellegű, néhány története pedig kifejezetten a Tízparancsolat igéit magyarázza, értelmezi, igaz, sajátos megközelítéssel.”

Hol a határ?

Az országos médiát is megjárt templomi stand up a beszámolók szerint a gyülekezet tetszését is elnyerte. A fiataloknak szánt műsort az idősebb korosztály is végighallgatta, és ők sem botránkoztak meg. De nem szentségtörés-e a szórakoztatóipar részeként működő dumaműfajt bevinni a szent helyre? Mi az, amivel viccelni szabad a templomban, és vajon hol a határ?

Jenei Zoltán szerint a humor, a derű egyáltalán nem idegen a keresztyén embertől. A református lelkész szerint „a humor sok esetben átsegít olyan nehézségeken, amelyeken a »vakbélgyulladásos komolyság« nem lenne képes átvinni.” Azt a lelkész is elismerte, hogy nem éppen szent dolog másokon élcelődni, „derülni elsősorban önmagunkon szabad”, igaz, legális lehet „szelíd iróniával az élet visszásságaira is felhívni a figyelmet.

A szeretet a mérce

A keresztény stand uposok ars poeticája szerint a humorban is a szeretet kell, hogy a mérce (és a határ) legyen. Elvégre, ahol szeretet van, ott nem szabadulhatnak el az indulatok, nem válhat sértővé, ízléstelenné a poénkodás – fejti ki ebbéli meggyőződését a református lelkész. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a gyülekezet presbitériuma néhány fiatal jelenlétében az előadás előtt letesztelte, végighallgatta a műsort, és csak ezután került sor az „éleslövészetre”.

Templom = közösségi tér

A Széchenyi kerti Református Egyházközség honlapja alapján a gyülekezetnek nem ez az egyetlen rendhagyó kezdeményezése. A templom számos közösségi és kulturális eseménynek ad helyet, a galériában például kortárs képzőművészek mutatkoznak be, de működik itt ifjúsági filmklub, egészségügyi-, életvezetési- és drogprevenciós közösségi fórum is. A klubszobában pingpongozni, csocsózni és biliárdozni is lehet, a cél azonban szent: így próbálják a gyülekezet vezetői megóvni a fiatalokat attól, hogy az utcán csellengjenek.

Tulajdonképpen ez volt a céljuk a vasárnapi istentisztelet utáni dumaelőadással is – szerették volna becsalogatni a fiatalokat a templomba. A gyülekezet elképzelése az, hogy az evangélium üzenetét, a szeretetet, a keresztény értékrendet a posztkeresztény és posztmodern korban úgy tolmácsolják, hogy azt a ma embere is könnyen megérthesse. Jenei Zoltán szerint „a humoros előadás nem fog az igehirdetés helyébe lépni, de mint az különféle élethelyzetek megközelítésének, feldolgozásának egyik lehetséges módja, helyet kaphat a keresztyén közösségi programok sorában.” És hogy lesz-e folytatás? Úgy tudjuk, a pozitív fogadtatáson felbuzdulva, a gyülekezet Orosz György humoristával egyetértésben már rendszeres, havi alkalmakat tervez...

James

Elküldöm a cikket | Nyomtatás | A lap tetejére


A hét java

© mindennapi.hu - minden jog fenntartva. All rights reserved.